Türkçe

Sanfor Makinesi Nedir? Sanfor Makinesi Çalışma Prensibi

sanfor makinesi

Bu makalemizde sanforizasyon işlemi nedir?, sanfor makinesi nedir?, sanfor makinesi çalışma prensibi, sanforlama süreci, sanfor makinesi fiyatları, sanfor makinesi yedek parça nerede bulunur?, sanfor makinesi ne işe yarar? gibi soruların cevaplarını açıklamaya çalışacağız.

Sanfor Ne Demek? Sanfor İşlemi Nedir?

Sanfor işleminin amacı, kumaşın en-boy stabilitesini sağlamak ve buruşuklukları açarak ütülemektir.

Sanforizasyon İşlemi Nedir?

Sanforizasyon işlemi; kumaşın özellikle çizgi yönünde kısaltılarak, ürün haline gelen kumaşın, yıkama sonrası çekme değerinin azaltılması ya da istenen değere getirilmesini sağlamaktır. 

sanfor makinesi

Sanfor Makinesi Nedir? Kumaş Sanforlama Nedir?

Sanfor işlemi için kullanılan makineye “Sanfor Makinesi” denir. Sanfor Makinası, buharla ısıtılan büyük bir silindir, silindirle yakın temas halinde olan kalın, pamuklu ya da karışık pamuklu kumaşı bastıran ve elektrikle ısıtılan bir makine anlamına gelir. Besleme silindiri etrafında kıvrıldığı için gerilmiş durumdadır.

Sanfor Makinesi Çalışma Prensibi, Kumaşlara Sanfor İşlemi Nasıl Yapılır?

Sanforlama Süreci

Sanforlama, pamuk ve karışık pamuklu kumaşların normal boyut değişimini önlemek(çekme) için tekstil kumaşlarına uygulanan mekanik bir terbiye işlemidir. Büzülme önleyici terbiye işlemi olarak da adlandırılır. Pamuklu kumaşlar başta olmak üzere, doğal ve sentetik liflerden yapılan diğer bazı tekstil ürünleri için kullanılan bir işlemdir. Yıkandıktan sonra oluşacak çekmeyi azaltmak için dokuma kumaşı kesmeden ve üretmeden önce hem boy hem de eninde gerdirme, çekme ve sabitleme yöntemidir.

Prensip

  • Sanforlama işlemi, temas halindeki metal bir silindirin etrafından elastik keçe battaniye geçirildiğinde dış yüzeyinin işlem görmesi ve iç yüzeyinin büzülmesi prensibine dayanmaktadır. Bu nedenle sürece kontrollü sıkıştırma büzülme işlemi denir.
  • Sanfor işlemi, kumaşın yıkanmadan önce esnetilmesini ve manipüle edilmesini içerir.
  • Sanfor işlemi sırasında kumaş, büzülmeyi teşvik etmek için su veya buharla işlendiği bir sanfor makinesine beslenir, daha sonra gevşetmek ve lifleri yeniden büzüştürmek için ısıtılmış bir lastik banda bastırılır.
  • Büzülmeden önce potansiyel yıkama büzülmesinin miktarı belirlenmelidir. Tam genişlikte bir numune, test yöntemine göre yıkama testine tabi tutulur. Enine ve boyuna çekme belirlendikten sonra, basınçla çekme makinesi buna göre ayarlanabilir.
  • Bez sürekli olarak sanfora beslenir ve orada su veya buharla nemlendirilir. Dönen bir silindir, bir lastik manşonu başka bir ısıtılmış, dönen silindire bastırır. Böylece manşon kısa bir süre sıkıştırılır ve yanal olarak genişler, ardından normal kalınlığına gevşer. Muamele edilecek kumaş, kauçuk manşon ve ısıtılmış silindir arasında taşınır ve bu kısa sıkıştırma ve yanal genişleme ve gevşemeyi takip etmeye zorlanır. Böylece küçülür.
  • Kauçuk manşona uygulanan basınç ne kadar büyük olursa, daha sonra küçülme o kadar büyük olur. İşlem tekrarlanabilir.

Sanfor Makinesi Kısımları ve Makine Kısımları

Sanfor makinası kısımları;

-Giriş

-Buharlama

-Germe

-Kauçuk Blanketli Silindir

-Keçe Blanketli Silindir

-Kurutma kısımlarından oluşur.

Sanfor Makinesi Çeşitleri

-Dokuma Kumaşlar İçin

-Örme Kumaşlar İçin

-Tüp Sanfor Makinaları olarak üçe ayrılır

Tüp Sanfor Makinesi Nedir?

Tüp sanfor makinesi kısaca açıklanacak olursa örme kumaşlar için üst düzey çekmezlik sağlayan bir sanfor makinesi türüdür.

Sanfor Makinesi Fiyatları

2022 yılı sanfor makinesi fiyatları güncel olarak 30.000,00$-$100.000,00 arası değişmektedir.

Sanfor Yedek Parçası Nerede Bulunur?

Sanfor yedek parçalarının tümüne erişmek için 2014 yılından beri tekstil yedek parça sektöründe güvenle ve istikrarla çalışan Par Makine’yi tercih edebilirsiniz. Monforst sanfor makinesi ve daha bir çok markanın yedek parçasının bünyesinde barındıran Par Makine’de sadece sanfor makinaları için değil tekstil sektöründe iş gören tüm makineleriniz için yedek parça istihdamı sağlayan Par Makine ile iletişime geçmek için şimdi tıklayın.

Ramöz, Sanfor, Baskı, Boya, Fikse ve Topbaşı
Dikiş Makineleri için
Yedek Parça

  • Doğanköy Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No: 21 Nilüfer/BURSA /TÜRKİYE
  • +90 224 413 89 75

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir